Dziki Zakwas to termin, który powstał na określenie zakwasu chlebowego, którego starterem (czyli źródłem bakterii i drożdży) była spontaniczna fermentacja owoców, warzyw, ziół czy kwiatów. Tak naprawdę każdy zakwas jest "dziki", ponieważ powstaje w mieszaninie mąki i wody, gdzie w odpowiedniej temperaturze naturalnie rozmnażają się bakterie kwasu mlekowego i dzikie drożdże. Skąd się tam biorą? Z wody, z powietrza, z mąki (najlepiej tej razowej, zmielonej z ziarna), z naszych dłoni i wszystkich przedmiotów z którymi mają styczność. Drożdże i bakterie są wśród nas. Trzeba tylko umiejętnie nimi pokierować, żeby na etapie naturalnej fermentacji pozostały tylko "zdrowe" bakterie produkujące kwas mlekowy, oraz ich nieodłączni towarzysze w zakwasie - dzikie drożdże. Jak powstają moje dzikie zakwasy opisuję bardziej szczegółowo na > BLOGU <
Delikatny w aromacie zakwas pszenny, który powstał ze spontanicznej fermentacji jabłek i cynamonu. Doskonały do lekkich pszennych chlebów i słodkich wypieków. Do przygotowania tego zakwasu wybrałem ekologiczne owoce, które nie zostały pozbawione dzikich drożdży naturalnie bytujących na skórce.
Spontaniczna fermentacja jabłek przypomina trochę przygotowywanie cydru lub wina, ale bez dodatku komercyjnych drożdży. Sama natura.
fermentacja działa najlepiej
na naturalnych produktach
natura daje o sobie znać:
rozwijają się drożdże i bakterie
fermentowane jabłka + mąka
nowy wymiar smaku
Zakwas na bazie fermentowanego plastra miodu z całym dobrodziejstwem "pszczelego złota": miodu, pyłku pszczelego i pierzgi. Co ciekawe pierzga, to po angielsku BEE BREAD czyli właśnie PSZCZELI CHLEB, zatem nie jesteśmy jedynymi zwierzętami na Ziemi, które potrafią go przygotować.
Pszczoły w całej swej mądrości, poza produkcją miodu znalazły sposób na robienie zapasów na zimę, fermentując miód z pyłkiem pszczelim za pomocą własnej śliny zawierającej bakterie kwasu mlekowego, który później fermentuje i leżakuje w komórkach plastra miodu stanowiąc doskonały pokarm w okresie zimowym. Zakwas pszczeli karmiony jest jasną mąką pszenną i mąką razową z pełnego ziarna z dodatkiem pyłku pszczelego i pierzgi.
Więcej o APISIE przeczytasz > TUTAJ <
Zakwas zarejestrowany w bibliotece zakwasów > SOURDOUGH LIBRARY <
Zakwas z fermentowanych, młodych ziaren zielonego żyta. Na co dzień karmiony mąką żytnią razową. Ma wyrazisty, kwaskowy smak i zapach.
Raz do roku odświeżany nową, spontaniczną fermentacją świeżych ziaren łuskanych prosto z kłosa. > ZOBACZ FILM <